Meme Estetiği

Meme Dikleştirme Ameliyatları(Mastopexy)

Meme dikleştirme ameliyatları prensip olarak meme küçültme amelyatlarına benzerdir.Hacim olarak daha küçük fakat sarkmış göğüsleri mevcut olan bayanların göğüs toparlama işlemlerini içerir. Hatta hacim olarak çok küçük sarkmış göğüslerde silikon protezlerle kombine teknikler uygulanır. Genel anestezi altında uyutularak  yapılan amelyatlardır . İyileşme süreci yaklaşık 1 haftadır. Küçültme amelyatlarına benzer izler mevcut olacak belirginliği giderek azalacaktır.

‘Estetik meme ameliyatlarında ortak amaç hastanın kabul edilebilir anatomik boyutlarda estetik görünüme sahip göğüslere sahip olması ve konforlu bir hayatı hastaya sağlamaktır.’

Meme Büyütme ameliyatları hangi tekniklerle gerçekleşir? Riskleri varmıdır?

Meme büyütme ameliyatları(Augmentasyon mamoplasti) dünyada en sık uygulanan estetik girişimlerden biri olarak bilinmektedir. Bununla paralel olarak tüm yönleri, olumlu olumsuz sonuçları cerrahlar tarafından bilinen girişimlerdir.

Meme büyütme ameliyatlarının temel prensibi silikondan yapılmış meme protezlerinin küçük kesilerle yerleştirilmesiyle memeye yeni hacim kazandırılmasıdır.Protez mevcut meme dokusunun varlığına göre meme bezlerinin veya kas altına açılan ceplere yerleştirilir.

İnsanların meme protezi konusunda akıllarında kalan magazinsel konu silikon protezin patlaması meselesidir. Günümüz teknolojisi ile oldukça dayanıklı implantlar üretilmekte olup bu ihtimal sıfıra inmiştir.Bazı implant markaları ile ilgili üretim standartları ile ilgili sıkıntılar bildirilse  de plastik cerrahınız bu konuda sizlere en iyi desteği sağlayacaktır.

Bayanların bu operasyonla ilgili en fazla sordukları soru emzirmeye etkisinin olup olmadığıdır.Meme bezlerine ve süt kanallarına zarar vermeyen bir ameliyat olması sebebiyle gebelik sonrası emzirmeyi etkilememektedir.

Silikon protezlerin kanser yapması her zaman insanların aklında mevcut sorulardan biri olmakta fakat yapılan çalışma ve yayınlarda bu riskin arttığı gösterilememiştir. Halbuki plastik cerrahlar meme kanserli hastalarda alınan meme dokusu yerine bu protezleri meme rekonstrüksiyonu amacıyla kullanmaktadırlar.Bu yönüyle düşünüldüğünde aksine meme kanseri mevcut hastalarda yaşam kalitesini arttıran bir uygulamadır.

Meme büyütme ameliyatları  genel anestezi altında uyutularak gerçekleşir.Meme altı oluğu, koltuk altı veya meme başının hemen altına yapılan küçük kesilerle işlem gerçekleşir. Bu kesilerin izleri de konum itibariyle cerrah tarafından gizlenir. Yaklaşık 2 saat süren ameliyat sonrası birkaç gün içerisinde normal hayatına dönebilmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatları(Redüksiyon Mamoplasti)

Meme küçültme ameliyatları büyütme ameliyatlarının tersine büyüklüğe sebep olan fazla meme dokusu ve cildin çıkarılması esasına dayanır. Bu ameliyatlar estetik kaygı taşımakla birlikte çok büyük göğüslü hastalarda buna başka sebepler eklenir.Bu ameliyatlar aynı zamanda hastanın sağlık açısından kronik bel boyun ağrılarını göğüs altı kaşıntı ve pişikleri sonlandırarak konforlu bir hayat sürmesini sağlamaktadır.

Meme küçültme ameliyatları genel anestezi altında uyutularak yapılır.Tekniğine göre göğüs altında düz aşağı uzanan tek veya ters T şeklinde ameliyat izi mevcut olacak, bu izlerin belirginliği ilerleyen yıllarda azalacaktır.

Hastaların ameliyat sonrası iyileşme süreci aksi bir komplikasyon görülmediği taktirde 1 haftadır.Bu sürenin takibinde hastalar normal hayatına dönebilmektedir.

Meme küçültme ameliyatı planlanan hastalar başarının artması için 2 önemli öneri, kilo verme ve ameliyat sürecinde sigara kullanmamalarıdır.Sigara yara yeri iyileşmesi ve doku beslenmesini önemli ölçüde etkilememektedir.Bunun yanında şeker hastalığının varlığı da iyileşme sürecini etkilemektedir.

Son Yazılar