Kulak Estetiği

 

Tıbbi terim olarak da anlamı kepçe kulak (prominent ear) olan doğuştan gelen bu şekil bozukluğunun kısa süren hatta erişkin hastalarda lokal bir operasyonla halledilebildiğini çoğu insan bilmemektedir.

Özelliklerde okul çağı çocuklarda ve  ergenlerde bu şekil bozukluğunun psikolojik bir sıkıntı olduğu çevreden bu görünümüyle ilgili dalga konusu olduklarının aşikar olduğunu hepimiz bilmekteyiz.

Kulağın doğuştan gelen microtia(kulağın küçüklüğü ve bazı bölümlerinin az gelişmesi, bazen hiç gelişmemesi) gibi bozuklukları da mevcuttur. Doğuştan gelen bu şekil  bozukluklarıyla ilgili özel isimlendirmeler de mevcuttur. Fakat en çok görülen ve plastik cerrahların rutin ameliyatları arasında yer alan kepçe kulak ameliyatı ve bu düzeltme ameliyatlarının ortak tıbbi ismi olan otoplasti ameliyatlarıdır.

Tedavisi:

Erken bebeklik yenidoğan döneminde kafa bantları ve özel splintler ile mevcut şekilde düzelme olduğunu gösteren yayınlar vardır. Fakat geç dönemde tek tedavisi otoplasti ameliyatlarıdır.

Çocuklarda genel anestezi altında erişkinlerde lokal anestezi ile yaklaşık 45 dakika süren bir müdahaledir. Kulak arkasından yapılan küçük bir kesi ile kıkırdaklara şekil verme ve iplerle asma esasına dayanmaktadır. Erken dönem sonuçları açısından yüz güldürücü ve hastaları hem ruhsal hem bedensel olarak memnun eden bir uygulamadır.

Son Yazılar