Meme Kanseri Ameliyatları  sonrası Yeniden Yapılandırma ve Meme Onarımı Ameliyatları

 

Meme Kanseri Ameliyatları  sonrası Yeniden Yapılandırma ve Meme Onarımı Ameliyatları

Bilindiği gibi meme kanseri özellikle bayanlarda sıklığı artan ve görüldüğü yaş grubu gittikçe azalan bir hastalıktır. Daha genç hastalarda bu hastalığın görülmesi ve erken evrelerde yakalanabilmesi bizi bu hastaları hem fiziken hem psikolojik olarak iyileştirmeyi gerektirir.

Bayanlarda meme organı cinsel kimliğin önemli bir parçasıdır. Meme kanseri olan hasta için memenin tamamen yokluğu veya yapılan ameliyat sonrası deformitelerin olması hastalarda tarif edilemeyen izler bırakmaktadır. Hastalar sağlıklı bir birey olarak bu süreci atlatmasına rağmen bu izlerin giderilmesi tedavi sürecini önemli ölçüde tamamlar.

Bu hastalarda asıl problem memenin tamamen olmaması veya göğüs şeklinin bozulmasıdır.Bu problemin de hastaya en az zarar verecek çözülmesi Plastik cerrahların konusudur.

Meme yeniden yapılandırma operasyonları(rekonstrüksiyon) ikiye ayırabiliriz:

1. Silikon protezlerle yeni meme oluşturma

2. Hastanın kendi dokusuyla yeni meme oluşturma

Bu yöntemlerden hangisini uygulanacağı Plastik cerrah ve hastanın ortak alacağı kararla belirlenir. Yönteme karar verme aşamasında hastanın başka ek rahatsızlıklarının(diyabet vs..)  olması, sigara kullanımına devam etmesi yöntemin karar aşamasında etkilidir.

Operasyonun zamanı ise muhakkak hastanın kanser açısından takibini yapan doktorla ve genel cerrahi uzmanı ile verilmelidir. Hastanın kemoterapi ve radyoterapi gibi ek tedavilerini bitirmiş olmalıdır.

Bunun aksine uygun görülen hastalarda meme koruyucu cerrahi yapılabiliyorsa eş zamanlı silikon protezlerle  yeniden yapılandırma operasyonları yapılabilmektedir.

Diğer yöntem ise hastanın kendi dokusundan meme yapılandırma işlemidir. Bu yöntem doku transferleri ve serbest doku nakillerini içerir, özellikle serbest doku nakli mikrocerrahinin ön plana çıktığı komplike bir ameliyattır.

Tabiiki hastaların sonuç olarak iyi bir estetik görünüme kavuşmaları tek bir işlemle bitmemektedir.Kabul edilebilir  estetik bir meme görünümü için ilave revizyonlar yağ enjeksiyonları ve meme başı yeniden yapılandırılması gibi yöntemler de kullanılmaktadır.

Sonuç olarak herşey bireyin sağlıklı olmasının yanında mutlu olmasını sağlamak içindir. Plastik cerrahinin amacı insanları sadece sağlıklı değil kaliteli yaşamasını amaçlamaktadır. 

Son Yazılar